LIBERTAS Yacht à moteur à vendre
| Prix demandé | EUR 5 750 000 (Taxe acquittée) |
| Chantier | Sunseeker, United Kingdom |
| Longueur | 27,1 m |
| Invités | 7 dans 4 cabine(s) |
LIBERTAS is a striking Sunseeker 90 Ocean, built in 2021 and delivered in 2022. Her interior design, exterior styling and naval architecture come from the drawing boards of Sunseeker's design team.
Description
LIBERTAS is a striking Sunseeker 90 Ocean, built in 2021 and delivered in 2022. Her interior design, exterior styling and naval architecture come from the drawing boards of Sunseeker's design team.
Every exterior space on Libertas has been maximised for comfort and usability, starting with the award-winning aft ‘X-Tend’ sunbed system, which cleverly converts between a forward-facing cockpit lounge and an open sunbed facing the sea. The beach club area is complete with a hydraulic bathing platform, swim ladder, built-in shower, telescopic gangway/bathing-steps, and umbrella shade.
Inside, LIBERTAS features a calm, contemporary interior with a neutral colour palette and subtle blue accents. Full-height windows in the main saloon create a bright, open atmosphere, enhanced by an L-shaped sofa, armchair, and large flat-screen TV.
Accommodation is for seven guests across four en-suite cabins, including a full-beam master suite, a VIP with private staircase access, a modern double cabin, and a specially designed children's cabin with a baby-gate.
Powered by twin MAN V12 2000 engines, LIBERTAS reaches a top speed of 26 knots, with an efficient cruising speed between 12 and 16 knots.
Voir tous les yachts à la vente
Spécifications
| Prix demandé | EUR 5 750 000 (Taxe acquittée) |
| Longueur | 27,1 m |
| Chantier | Sunseeker, United Kingdom |
| Largeur | 7,2 m |
| Tirant d'eau | 1,9 m |
| Tonnage brut | 95 |
| Vitesse de croisière | 16 nœuds |
| Vitesse maximale | 26 nœuds |
| Position | West Mediterranean |
| Designer extérieur | Sunseeker |
| Designer d'intérieur | Sunseeker |
| Construction | Coque - PRV Superstructure - PRV Pont - Teck |
| Équipage | 4 |
| Invités | 7 |
| Cabines | 4 (2 × double, 1 × double / twin, 1 × simple) |
| Moteurs | 1 × 200ch MAN |
Featured yachts
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
A culinary journey at sea: The Burgess charter experience
En savoir plus
BEOWULF for sale
En savoir plus
SAYONARA price reduction
En savoir plus
30m EBYSHINE for sale
En savoir plus
Fast-track to ownership: New builds nearing completion
En savoir plus
ODYSSEY for sale
En savoir plus