PLAYA Yacht à moteur à vendre
| Prix demandé | EUR 5 500 000 |
| Chantier | 2018, Lynx Yachts, The Netherlands |
| Longueur | 27,4 m |
| Invités | 4 dans 2 cabine(s) |
Delivered in 2018, PLAYA is a Lynx YXT 27 support yacht designed to add serious capability, storage, and flexibility to a primary yacht, while also delivering a level of comfort rarely found in this category. With award winning exterior styling by Bernd Weel, she combines purpose built deck utility with a highly usable guest and crew environment.
Description
Delivered in 2018, PLAYA is a Lynx YXT 27 support yacht designed to add serious capability, storage, and flexibility to a primary yacht, while also delivering a level of comfort rarely found in this category. With award winning exterior styling by Bernd Weel, she combines purpose built deck utility with a highly usable guest and crew environment.
Built to full yacht standards, PLAYA features a spacious main lounge and accommodates up to four guests across two cabins, including a VIP. Her expansive aft deck and beach‑club‑style arrangement provide a highly versatile platform for tenders, toys, vehicles, and adventure equipment. A dedicated gym, sauna, steam room and hyperbaric wellness chamber further enhance her appeal for active owners seeking a focus on fitness, recovery, and wellbeing.
Powered by twin Caterpillars, PLAYA offers an outstanding support solution for owners seeking to expand the lifestyle, range, and capability of their wider yachting program.
Voir tous les yachts à la vente
Principales caractéristiques
- Support yacht capability with a level of comfort rarely found in the category
- Dedicated gym, sauna, steam room and hyperbaric wellness chamber
- Comfortable main lounge and guest accommodation for up to four guests
- Mission ready aft deck for tenders, toys, vehicles and adventure equipment
- Beach club and watersports platform with seamless access to the water
Spécifications
| Prix demandé | EUR 5 500 000 |
| Longueur | 27,4 m |
| Chantier | 2018, Lynx Yachts, The Netherlands |
| Largeur | 7,1 m |
| Tirant d'eau | 1,8 m |
| Tonnage brut | 140 |
| Vitesse de croisière | 12,5 nœuds |
| Vitesse maximale | 14 nœuds |
| Pavillon | Cayman Islands |
| Position | West Mediterranean |
| Classe | CE Category A, MCA SCV Code – Cat. 2 |
| Designer extérieur | Bernd Weel Design |
| Designer d'intérieur | Lynx Yachts |
| Construction | Coque - Acier Superstructure - Acier Pont - Teck |
| Invités | 4 |
| Cabines | 2 (1 × double / twin, 1 × twin) |
| Moteurs | 2 × 850ch Caterpillar |
| Propulsion | Twin screw diesel yacht |
Plans des ponts
Featured yachts
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
Support yacht PLAYA for sale
En savoir plus
A culinary journey at sea: The Burgess charter experience
En savoir plus
BEOWULF for sale
En savoir plus
SAYONARA price reduction
En savoir plus
30m EBYSHINE for sale
En savoir plus
Fast-track to ownership: New builds nearing completion
En savoir plus
ODYSSEY for sale
En savoir plus