MIDNIGHT SAGA Yacht à moteur à vendre
| Prix demandé | EUR 13 000 000 |
| Chantier | 2023, Moonen Yachts, The Netherlands |
| Longueur | 34 m |
| Invités | 10 dans 5 cabine(s) |
Characterised by her slender profile, the three decks of MIDNIGHT SAGA offer her owners ample room for outdoor living. Ease in to your day with a leisurely alfresco breakfast on main deck aft, spend the afternoon relaxing on the day beds on the combined sun and bridge deck, and wind down in the evening with a drink at sunset on the sun deck.
Description
Characterised by her slender profile, the three decks of MIDNIGHT SAGA offer her owners ample room for outdoor living. Ease in to your day with a leisurely alfresco breakfast on main deck aft, spend the afternoon relaxing on the day beds on the combined sun and bridge deck, and wind down in the evening with a drink at sunset on the sun deck.
A limited draft makes MIDNIGHT SAGA ideal for cruising shallow waters and perfect for accessing peaceful anchorages close to shore, putting everything you want to experience right within your reach.
The full beam master stateroom with en-suite bathroom is located on the main deck and enjoys irresistible views over the bow, whilst the two VIP staterooms, two guest cabins and crew quarters, will be located on the lower deck.
And of course, the striking appearance of MIDNIGHT SAGA is complemented by her interiors, reflecting not only the Moonen brand of premium quality finishes, but yours as well.
Voir tous les yachts à la vente
Principales caractéristiques
- Full beam master stateroom with panoramic views
- Floor to ceiling windows in the dining area
- Low noise and vibration levels
- Shallow draft
- Wheelhouse with panoramic views
- Stabilised under way and at anchor
Spécifications
| Prix demandé | EUR 13 000 000 |
| Longueur | 34 m |
| Chantier | 2023, Moonen Yachts, The Netherlands |
| Largeur | 7,5 m |
| Tirant d'eau | 2 m |
| Tonnage brut | 279 |
| Vitesse de croisière | 12 nœuds |
| Vitesse maximale | 13,4 nœuds |
| Pavillon | Cayman Islands |
| Position | USA |
| Classe | Bureau Veritas (BV) MCA, Unrestricted, Charter up to 60nm from safe haven |
| Designer extérieur | Rene van der Velden |
| Designer d'intérieur | Studio Indigo |
| Construction | Coque - Acier Superstructure - Aluminium Pont - Teck |
| Équipage | 5 |
| Invités | 10 |
| Cabines | 5 (3 × double, 2 × double / twin) |
| Moteurs | 2 × 600ch Caterpillar |
| Propulsion | Twin screw diesel yacht |
Plans des ponts
Featured yachts
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
A culinary journey at sea: The Burgess charter experience
En savoir plus
BEOWULF for sale
En savoir plus
SAYONARA price reduction
En savoir plus
30m EBYSHINE for sale
En savoir plus
Fast-track to ownership: New builds nearing completion
En savoir plus
ODYSSEY for sale
En savoir plus