LIARA Voilier à la vente
| Prix demandé | EUR 18 500 000 |
| Chantier | 2019, Baltic Yachts, Finland |
| Longueur | 34,1 m |
| Invités | 8 dans 4 cabine(s) |
LIARA is a sailing yacht with an overall length of 34.14 m. The yacht's builder is Baltic Yachts from Finland, who launched LIARA in 2019.
Description
LIARA is a sailing yacht with an overall length of 34.14 m. The yacht's builder is Baltic Yachts from Finland, who launched LIARA in 2019.
LIARA features exterior design by Malcolm McKeon Yacht Design and interior design by Adam Lay Studio, with naval architecture by Malcolm McKeon Yacht Design. Her design success was officially recognized at the 2020 Boat International Design & Innovation Awards, where she won her category for ‘Best Sailing Yacht Interior’ and ‘Outstanding Exterior Designed Sailing Yacht’.
On deck, LIARA is built for ultimate guest comfort and sociability. Her large, protected guest cockpit features lounging sofas and a sunpad for relaxation, alongside a generous U-shaped dining area. She sleeps 8 guests in 4 luxuriously appointed ensuite cabins. Consisting of the owners double suite forward, a double VIP cabin midships and two twin bed cabins aft of the saloon. There are 3 dedicated crew cabins aft sleeping 5 in total.
LIARA has a carbon fibre hull and a carbon fibre superstructure. She is powered by 1 Caterpillar Inc engine, which gives her a top speed of 12.5kn.
Voir tous les yachts à la vente
Principales caractéristiques
- Carbon Composite Construction: one of the lightest cruising yachts of her size
- Silent Cruising: powerful 190 kWh power-pack allows up to 8 hours of silent sailing
- Retractable Propulsion System: reducing drag and enhancing sailing performance
- Award Winning Design: winner of 2 BOAT Design & Innovation Awards 2020
Spécifications
| Prix demandé | EUR 18 500 000 |
| Longueur | 34,1 m |
| Chantier | 2019, Baltic Yachts, Finland |
| Largeur | 7,9 m |
| Tirant d'eau min / max | 4 m/6,2 m |
| Déplacement | 84 tonnes |
| Vitesse de croisière | 10,5 nœuds |
| Vitesse maximale | 12,5 nœuds |
| Pavillon | Cayman Islands |
| Position | USA |
| Designer extérieur | Malcolm McKeon |
| Designer d'intérieur | Adam Lay |
| Construction | Coque - Fibre de carbone Superstructure - Fibre de carbone Pont - Teck |
| Équipage | 5 |
| Invités | 8 |
| Cabines | 4 (2 × double, 2 × double / twin) |
| Moteurs | 1 × 425ch Caterpillar |
Featured yachts
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
BEOWULF for sale
En savoir plus
SAYONARA price reduction
En savoir plus
30m EBYSHINE for sale
En savoir plus
Fast-track to ownership: New builds nearing completion
En savoir plus
ODYSSEY for sale
En savoir plus
Price reduction: COCOON
En savoir plus