RAVENGER Voilier à la vente
| Prix demandé | EUR 21 000 000 |
| Chantier | 2015 (réaménagé 2024), Royal Huisman Shipyard, The Netherlands |
| Longueur | 43,3 m |
| Invités | 8 dans 4 cabine(s) |
RAVENGER is a 43.3m (142ft) cutter-rigged performance sloop built in aluminium to Lloyd's classification and she is also MCA compliant. She was delivered in 2015 by the esteemed Dutch yard Royal Huisman with naval architecture by performance cruising legend Germán Frers and interiors by UK studio Rhoades Young Design. She underwent her five-year survey and a rig service earlier in 2020 at Huisfit and she presents in excellent condition.
Description
RAVENGER is a 43.3m (142ft) cutter-rigged performance sloop built in aluminium to Lloyd's classification and she is also MCA compliant. She was delivered in 2015 by the esteemed Dutch yard Royal Huisman with naval architecture by performance cruising legend Germán Frers and interiors by UK studio Rhoades Young Design. She underwent her five-year survey and a rig service earlier in 2020 at Huisfit and she presents in excellent condition.
RAVENGER has been thoughtfully engineered to provide a comfortable cruising experience. Her spacious and well appointed social areas create an atmosphere of comfort and relaxation, making her an ideal vessel for both racing and leisure cruising.
RAVENGER’s exterior offers functionality and luxury. The expansive deck space offers an enjoyable experience of outdoor living with large dining tables surrounded by comfortable sofas creating an inviting setting for al fresco dining and entertaining.
RAVENGER’s interior, created by the renowned design firm Rhoades Young, offers clean, modern lines and seamlessly complements the yacht’s sleek exterior.
RAVENGER is built with a aluminium hull and aluminium superstructure, with teak decks. Powered by 1 x diesel Caterpillar (C-18) , she comfortably cruises at 10 knots and reaches a maximum speed of 13 knots.
Voir tous les yachts à la vente
Principales caractéristiques
- High perfomance sloop from the drawing boards of German Frers & Rhoades Young
- Versatile 4 cabin layout with excellent deck spaces
Spécifications
| Prix demandé | EUR 21 000 000 |
| Longueur | 43,3 m |
| Chantier | 2015 (réaménagé 2024), Royal Huisman Shipyard, The Netherlands |
| Annexes | 5.2m Castoldi jet tender, 3.4m Conrad Pischel RIB crew rescue tender |
| Largeur | 9 m |
| Tirant d'eau min / max | -/4,5 m |
| Déplacement | 203 tonnes |
| Vitesse de croisière | 10 nœuds |
| Vitesse maximale | 13 nœuds |
| Pavillon | Cayman Islands |
| Position | Asia |
| Classe | Lloyd's Register (LR) Built according to MCA (LY2 compliant) ✠ 100A1, SSC, Yacht, Mono, G6, (✠)LMC, UMC |
| Designer extérieur | German Frers |
| Designer d'intérieur | Rhoades Young |
| Construction | Coque - Aluminium Superstructure - Aluminium Pont - Teck |
| Équipage | 6 |
| Invités | 8 |
| Cabines | 4 (2 × double, 2 × double / twin) |
| Moteurs | 1 × 714ch Caterpillar |
| Générateurs | 2 × Kohler |
Featured yachts
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
BEOWULF for sale
En savoir plus
SAYONARA price reduction
En savoir plus
30m EBYSHINE for sale
En savoir plus
Fast-track to ownership: New builds nearing completion
En savoir plus
ODYSSEY for sale
En savoir plus
Price reduction: COCOON
En savoir plus