REDUCE Yacht à moteur à vendre
| Prix demandé | EUR 21 700 000 |
| Chantier | 2024, SilverYachts, China |
| Longueur | 35,9 m |
| Invités | 12 dans 5 cabine(s) |
REDUCE is a 35.9m (117.8 ft) motor yacht. She was built in aluminum by Silver Yachts in 2024. Her exterior was designed by Espen Oino International, and her interior designed by Silver Yachts Australia.
Description
REDUCE is a 35.9m (117.8 ft) motor yacht. She was built in aluminum by Silver Yachts in 2024. Her exterior was designed by Espen Oino International, and her interior designed by Silver Yachts Australia.
Her exterior, featuring a catamaran hull, provides a stable platform that maximizes deck area with slender hulls to minimize fuel consumption.
REDUCE’s interior is configured to host 12 guests in five cabins. Her full-beam master cabin is located on main deck forward and features a private en suite bathroom. Guests will find comfort in her two double cabins on the upper deck, a twin cabin on the main deck, and an additional twin cabin on the lower deck. She can accommodate a crew of seven.
REDUCE is powered by Quad diesel Volva Penta IPS’s and forward-facing fixed pitch counter rotating propellers. At an economical speed of 12 knots, she can reach a range of 3,300nm. She comfortably cruises at 18 knots and has a top speed of 24 knots.
Voir tous les yachts à la vente
Principales caractéristiques
- Interior configured to host 12 guests in five cabins
- Crew quarters for a crew of seven
- Top speed of 24 knots and a cruising speed of 18 knots
- Main deck pool
- Range of 3,300nm
Spécifications
| Prix demandé | EUR 21 700 000 |
| Longueur | 35,9 m |
| Chantier | 2024, SilverYachts, China |
| Largeur | 13,6 m |
| Tirant d'eau | 1,8 m |
| Tonnage brut | 480 |
| Vitesse de croisière | 14 nœuds |
| Vitesse maximale | 24 nœuds |
| Pavillon | Marshall Islands |
| Position | West Mediterranean |
| Classe | Lloyd's Register (LR) SSC Yacht HSC, Catamaran |
| Designer extérieur | Espen Oeino International |
| Designer d'intérieur | Silveryachts |
| Construction | Coque - Aluminium Superstructure - Aluminium Pont - Teck |
| Équipage | 7 |
| Invités | 12 |
| Cabines | 5 (3 × double, 2 × twin, 2 × lits supplémentaires) |
| Moteurs | 4 × 900ch Volvo Penta |
| Générateurs | 2 × Kohler |
| Propulsion | Quadruple screw diesel yacht |
Plans des ponts
Featured yachts
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
How to get into yachting
En savoir plus
Meet the makers: Silverlining Furniture
En savoir plus
Why TOSUN is the Benetti Oasis buyers can't ignore
En savoir plus
Monaco Grand Prix 2026: The ultimate superyacht experience
En savoir plus
EBYSHINE price reduction
En savoir plus
Sailing yacht PATEA sold
En savoir plus