SECRET LOVE Yacht à moteur à vendre
| Prix demandé | EUR 3 600 000 (Taxe acquittée) |
| Chantier | 1990 (réaménagé 2020), Amels, The Netherlands |
| Longueur | 36,5 m |
| Invités | 8 dans 4 cabine(s) |
SECRET LOVE was built by Amels B.V. Holland, the Dutch shipyard renowned for their outstanding build quality, and launched in 1990. She has been under the same family ownership for all but five years of her life, she maintains her original charm and qualities.
Description
SECRET LOVE was built by Amels B.V. Holland, the Dutch shipyard renowned for their outstanding build quality, and launched in 1990. She has been under the same family ownership for all but five years of her life, she maintains her original charm and qualities.
36.5m motor vessel was totally custom-built to the highest standards with excellent sea-keeping qualities, special attention was focused on the safety and strength of the vessel making SECRET LOVE a true ocean-going yacht.
Designed by Struik & Amerslag, extensive use of luscious fabrics and Bird's Eye Maple give SECRET LOVE’s elegant interior a highly sophisticated feel. With a full beam master suite, full beam VIP cabin and two twin cabins, each with a marble en suite, she can comfortably accommodate up to eight guests. Crew accommodation is for eight.
Outside, SECRET LOVE benefits from spacious deck space with a large aft deck offering guests a comfortable seating area. Up on the sun deck, a jacuzzi, outside bar and al fresco dining can be enjoyed whilst taking in the views.
SECRET LOVE is equipped with twin 680hp Caterpillar engines and cruises efficiently at 11 knots and has a maximum speed of 13 knots. She has a range of 4000 nautical miles.
Voir tous les yachts à la vente
Principales caractéristiques
- Excellent sea-keeping qualities
- Outstanding build
- Sophisticated interior design
- Jacuzzi & on-deck owner's suite
Spécifications
| Prix demandé | EUR 3 600 000 (Taxe acquittée) |
| Longueur | 36,5 m |
| Chantier | 1990 (réaménagé 2020), Amels, The Netherlands |
| Annexes | 1 x BSC 50 tender with 80 hp Yamaha outboard |
| Largeur | 7,7 m |
| Tirant d'eau | 2,5 m |
| Tonnage brut | 303 |
| Vitesse de croisière | 12 nœuds |
| Vitesse maximale | 13 nœuds |
| Pavillon | Marshall Islands |
| Position | Cruising |
| Classe | Lloyd's Register (LR) MCA Compliant |
| Designer extérieur | Amels |
| Designer d'intérieur | Struik & Hamerslag |
| Construction | Coque - Acier Superstructure - Aluminium |
| Équipage | 6 |
| Invités | 8 |
| Cabines | 4 (2 × double, 2 × twin) |
| Moteurs | 2 × 680ch Caterpillar |
| Générateurs | 2 × Caterpillar |
| Propulsion | Twin screw diesel yacht |
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
How to get into yachting
En savoir plus
Meet the makers: Silverlining Furniture
En savoir plus
Why TOSUN is the Benetti Oasis buyers can't ignore
En savoir plus
Monaco Grand Prix 2026: The ultimate superyacht experience
En savoir plus
EBYSHINE price reduction
En savoir plus
Sailing yacht PATEA sold
En savoir plus