SOLEMATES Yacht à moteur à vendre
| Prix demandé | EUR 58 000 000 |
| Chantier | 2025, Heesen, The Netherlands |
| Longueur | 55 m |
| Invités | 12 dans 6 cabine(s) |
SOLEMATES is a 55-metre (180.5ft) tri-deck motor yacht by Heesen Yachts with exterior styling by Omega Architects and interiors by Luca Dini. Her naval architecture is by Omega Architects and she is constructed to Lloyd's classification with a fast displacement steel hull, bulbous bow, lightweight aluminium superstructure and laid teak decks.
Description
SOLEMATES is a 55-metre (180.5ft) tri-deck motor yacht by Heesen Yachts with exterior styling by Omega Architects and interiors by Luca Dini. Her naval architecture is by Omega Architects and she is constructed to Lloyd's classification with a fast displacement steel hull, bulbous bow, lightweight aluminium superstructure and laid teak decks.
There’s a spacious sundeck up top with an eight-seater jacuzzi pool forward, encircled by sunpads; a dining area, bar and lounge seating amidships under the hardtop, and open space for sun loungers astern. The forward coachroof has a Portuguese bridge with open-air seating and steps down to the tender deck/foredeck. The upper aft cockpit is partially shaded with ample space for both a dining area and lounge seating. The aft cockpit on the main deck has U-shaped seating astern with steps leading down on both sides to a large bathing platform and top-opening transom door giving access to the beach club.
Her top speed is 15.5 kn and she boasts a maximum range of 4500.0 nm when navigating at cruising speed, with power coming from two MTU diesel engines. She can accommodate up to 12 guests in 6 staterooms, with 14 crew members.
Voir tous les yachts à la vente
Principales caractéristiques
- Sundeck jacuzzi with adjacent bar
- Spacious beach club
- Extensive range of 4,500 nautical miles
Spécifications
| Prix demandé | EUR 58 000 000 |
| Longueur | 55 m |
| Chantier | 2025, Heesen, The Netherlands |
| Largeur | 9,6 m |
| Tirant d'eau | 2,9 m |
| Tonnage brut | 760 |
| Vitesse de croisière | 13 nœuds |
| Vitesse maximale | 16 nœuds |
| Pavillon | Cayman Islands |
| Position | Caribbean |
| Classe | Lloyd's Register (LR) 100A1 SSC,LMC, UMS,LYC REG-Y C, IMO Tier III |
| Designer extérieur | Omega Architects |
| Designer d'intérieur | Luca Dini Design |
| Construction | Coque - Acier Superstructure - Aluminium Pont - Teck |
| Équipage | 14 |
| Invités | 12 |
| Cabines | 6 (4 × double, 2 × double / twin) |
| Moteurs | 2 × 1 341ch MTU |
| Générateurs | 2 × Zenoro |
| Propulsion | Twin screw diesel yacht |
Featured yachts
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
BEOWULF for sale
En savoir plus
SAYONARA price reduction
En savoir plus
30m EBYSHINE for sale
En savoir plus
Fast-track to ownership: New builds nearing completion
En savoir plus
ODYSSEY for sale
En savoir plus
Price reduction: COCOON
En savoir plus