SOLIS Yacht à moteur à vendre
| Prix demandé | EUR 9 995 000 |
| Chantier | 2015, Mulder Shipyards, The Netherlands |
| Longueur | 34 m |
| Invités | 8 dans 4 cabine(s) |
The 34m SOLIS was built by Mulder Shipyard in the Netherlands, and this full-custom commission bears both an interior and exterior design by Claydon Reeves. Her notable design and build pedigree saw SOLIS awarded ‘Best Displacement Motor Yacht Below 500GT’ in the 30m – 41.9m category of the 2016 World Superyacht Awards, and she was also a finalist in three categories of that year’s Showboat Design Awards.
Description
The 34m SOLIS was built by Mulder Shipyard in the Netherlands, and this full-custom commission bears both an interior and exterior design by Claydon Reeves. Her notable design and build pedigree saw SOLIS awarded ‘Best Displacement Motor Yacht Below 500GT’ in the 30m – 41.9m category of the 2016 World Superyacht Awards, and she was also a finalist in three categories of that year’s Showboat Design Awards.
This stylish superyacht has an elegant silhouette and streamlined proportions. Her near-vertical bow gives her a modern edge and her exterior colour scheme can follow fashion with ease. On the main deck there’s a dining table to aft that converts to a huge sun pad, and full-height glass doors lead through to a chic salon lounge that boasts floor-to-ceiling windows down both sides. A statement bar counter with stools is centrally positioned and forward of this resides a more formal interior dining area with sliding doors and a balcony to starboard.
SOLIS boasts a standout stylish sundeck with ample room for entertaining. In addition to a curved bank of seating and alfresco dining table, there’s a Jacuzzi with a bar top, and a bank of sun pads for enjoying the elevated views.
There’s accommodation aboard SOLIS for eight guests across the four suites. The VIP suite is located on the main deck and boasts an incredible skylight above the bed. SOLIS has a full-beam master suite on the lower deck and two twin cabins with separate accommodation for a complement of six crew. She is charter ready and presents endless possibility for a new owner. With delicate curves and a subtle definition between interior social spaces, her light and bright interior has wide appeal and can be dialed up or down to suit any taste.
Constructed in steel with an aluminium superstructure, SOLIS is one of few custom builds in this size bracket and she has been kept in immaculate condition. SOLIS has a trans-Atlantic range, a top speed of 13 knots, and at anchor and underway stabilisers.
Voir tous les yachts à la vente
Principales caractéristiques
- Fully custom superyacht
- World Superyacht Awards winner
- Sun deck with alfresco dining area, Jacuzzi, and sun pads
- Charter ready
- Stylish salon with floor-to-ceiling windows
- Steel hull with aluminium superstructure
Spécifications
| Prix demandé | EUR 9 995 000 |
| Longueur | 34 m |
| Chantier | 2015, Mulder Shipyards, The Netherlands |
| Largeur | 7,6 m |
| Tirant d'eau | 2,3 m |
| Tonnage brut | 315 |
| Vitesse de croisière | 11 nœuds |
| Vitesse maximale | 13 nœuds |
| Pavillon | Cayman Islands |
| Position | West Mediterranean |
| Classe | RINA Services S.p.A. (RINA) LY3 |
| Designer extérieur | Claydon Reeves |
| Designer d'intérieur | Claydon Reeves |
| Construction | Coque - Acier Superstructure - Aluminium |
| Équipage | 6 |
| Invités | 8 |
| Cabines | 4 (2 × double, 2 × double / twin) |
| Moteurs | 2 × 650ch Caterpillar |
| Propulsion | Twin screw diesel yacht |
Featured yachts
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
BEOWULF for sale
En savoir plus
SAYONARA price reduction
En savoir plus
30m EBYSHINE for sale
En savoir plus
Fast-track to ownership: New builds nearing completion
En savoir plus
ODYSSEY for sale
En savoir plus
Price reduction: COCOON
En savoir plus