SP92 Yacht à moteur à vendre
| Prix demandé | EUR 8 900 000 |
| Chantier | 2025, Sanlorenzo, Italy |
| Longueur | 28 m |
| Invités | 6 dans 3 cabine(s) |
Sanlorenzo SP92/16 is a motor yacht with a length of 27,92 m. The yacht's builder is Sanlorenzo from Italy who delivered the superyacht Sanlorenzo SP92/16 in 2025.
The new SP line embodies the Sanlorenzo view, in which its founding principles of sustainability, comfort and exclusivity converge. This is genuinely a new generation of vessels, a new model of usability, a Sanlorenzo to the core.
Exterior styling by Studio Zuccon International Project and interiors reflecting refined minimalism create a cohesive visual experience with expansive glazing and an open, light-filled layout that enhances connectivity to the sea. Internally, the SP92 spans multiple levels with spacious social areas, generous outdoor aft spaces including a large beach-style platform, and accommodation for up to 8 guests in four cabins plus 4 crew.
Description
Sanlorenzo SP92/16 is a motor yacht with a length of 27,92 m. The yacht's builder is Sanlorenzo from Italy who delivered the superyacht Sanlorenzo SP92/16 in 2025. The new SP line embodies the Sanlorenzo view, in which its founding principles of sustainability, comfort and exclusivity converge. This is genuinely a new generation of vessels, a new model of usability, a Sanlorenzo to the core. Exterior styling by Studio Zuccon International Project and interiors reflecting refined minimalism create a cohesive visual experience with expansive glazing and an open, light-filled layout that enhances connectivity to the sea. Internally, the SP92 spans multiple levels with spacious social areas, generous outdoor aft spaces including a large beach-style platform, and accommodation for up to 8 guests in four cabins plus 4 crew.
Powered by twin MAN V12 engines delivering up to 38–40 knots, she combines spirited performance with efficient cruising and a commitment to sustainability through intelligent hull design and advanced systems.
Voir tous les yachts à la vente
Spécifications
| Prix demandé | EUR 8 900 000 |
| Longueur | 28 m |
| Chantier | 2025, Sanlorenzo, Italy |
| Largeur | 7,1 m |
| Tirant d'eau | 1,2 m |
| Vitesse de croisière | 33 nœuds |
| Vitesse maximale | 40 nœuds |
| Designer extérieur | Zuccon International Project |
| Designer d'intérieur | Zuccon International Project |
| Construction | Coque - PRV Superstructure - PRV Pont - Teck |
| Équipage | 4 |
| Invités | 6 |
| Cabines | 3 (3 × double) |
| Moteurs | 2 × 2 000ch MAN |
Featured yachts
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
78m MALIA for sale
En savoir plus
Price reduction on ANOMALY
En savoir plus
A luncheon at sea to toast Ron Howard’s ‘Avedon’
En savoir plus
How to get into yachting
En savoir plus
Meet the makers: Silverlining Furniture
En savoir plus
Why TOSUN is the Benetti Oasis buyers can't ignore
En savoir plus