THANDEKA Voilier à la vente
| Prix demandé | EUR 6 800 000 |
| Chantier | 1999 (réaménagé 2026), Camper & Nicholsons, United Kingdom |
| Longueur | 36,8 m |
| Invités | 8 dans 4 cabine(s) |
THANDEKA, a 37-meter masterpiece, is the result of a collaboration between the renowned shipyard Camper & Nicholsons and the design firm Dubois Naval Architects. Crafted to deliver an unparalleled cruising experience, this yacht perfectly blends elegant design, exceptional comfort, and outstanding sailing performance.
Description
THANDEKA, a 37-meter masterpiece, is the result of a collaboration between the renowned shipyard Camper & Nicholsons and the design firm Dubois Naval Architects. Crafted to deliver an unparalleled cruising experience, this yacht perfectly blends elegant design, exceptional comfort, and outstanding sailing performance.
THANDEKA can accommodate up to eight guests in its four luxurious and spacious cabins, offering all the modern amenities. The bright deck salon, featuring 360-degree panoramic views, is the perfect space to unwind and take in the stunning ocean scenery.
THANDEKA offers a high-end sailing experience, whether cruising through tropical waters or temperate regions, effortlessly combining adventure and tranquility.
Voir tous les yachts à la vente
Principales caractéristiques
- Robust construction and recently renovated
- Spacious and modern interiors
- Designed for optimal navigation, offering high-performance under sail
Spécifications
| Prix demandé | EUR 6 800 000 |
| Longueur | 36,8 m |
| Chantier | 1999 (réaménagé 2026), Camper & Nicholsons, United Kingdom |
| Largeur | 8,2 m |
| Tirant d'eau min / max | -/3,6 m |
| Déplacement | 164 tonnes |
| Vitesse de croisière | 10 nœuds |
| Vitesse maximale | 13 nœuds |
| Pavillon | Belize |
| Position | Europe |
| Classe | American Bureau of Shipping (ABS) |
| Designer extérieur | Ed Dubois |
| Designer d'intérieur | RWD/Todhunter Earle |
| Construction | Coque - Aluminium Superstructure - Aluminium Pont - Teck |
| Équipage | 7 |
| Invités | 8 |
| Cabines | 4 (2 × double, 2 × twin) |
| Moteurs | 1 × 540ch Caterpillar |
| Générateurs | 2 × John Deere |
| Propulsion | Single screw diesel yacht |
Featured yachts
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
BEOWULF for sale
En savoir plus
SAYONARA price reduction
En savoir plus
30m EBYSHINE for sale
En savoir plus
Fast-track to ownership: New builds nearing completion
En savoir plus
ODYSSEY for sale
En savoir plus
Price reduction: COCOON
En savoir plus