VOYAGER Yacht à moteur à vendre
| Prix demandé | EUR 7 900 000 (TVA intracommunautaire acquittée) |
| Chantier | 1973 (réaménagé 2020), Astilleros, Spain |
| Longueur | 61,3 m |
| Invités | 22 dans 10 cabine(s) |
In partnership with Global Boat Auction, the 61.3m (201ft) classic explorer motor yacht VOYAGER will be offered for sale via online auction from 8 to 10 June. VAT paid in EU waters, she will be available for inspections between 27-28 May and 4-5 June. Registration for brokers and clients is now open via de Global Boat Auction online platform.
Description
In partnership with Global Boat Auction, the 61.3m (201ft) classic explorer motor yacht VOYAGER will be offered for sale via online auction from 8 to 10 June. VAT paid in EU waters, she will be available for inspections between 27-28 May and 4-5 June. Registration for brokers and clients is now open via de Global Boat Auction online platform.
Originally launched in 1973 as NEFERTITI by Astilleros Celaya and designed by Sparkman & Stephens, VOYAGER is a 61.3m (201ft) blends classic motor yacht pedigree with true long-range explorer capability. Her interior, originally by Civitella Design, was fully refitted by Newcruise (2003–2005), with further upgrades including a major technical refit in 2020. She is in class, fully surveyed, and presented in turnkey condition.
Spanning 752GT, VOYAGER offers generous living spaces, including a spacious main saloon, formal dining for 10 people, and a large skylounge with direct deck access, library, and office area. She accommodates up to 22 guests in 10 cabins, highlighted by an upper deck master suite.
Her expansive outdoor areas include multiple entertaining spaces and a certified helideck, compliant with Canadian Coast Guard requirements, enabling seamless helicopter operations and enhanced exploration capabilities. A helideck lounge, along with ample storage for tenders and toys, further enhances her versatility.
Powered by twin Caterpillar engines, she reaches 17 knots and cruises at 12 knots, with an impressive 8,100nm range - ideal for global cruising.
Following an 18-month extensive technical refit in October 2020, VOYAGER is currently in class and up-to-date with all surveys, leaving her in turnkey condition for her new owner.
Voir tous les yachts à la vente
Principales caractéristiques
- Classic motor yacht pedigree with long-range explorer capability
- Designed by renowned naval architects Sparkman & Stephens
- 752GT with generous interior volumes and open-plan living spaces
- Accommodation for up to 22 guests in 10 versatile cabins
- Certified helideck (Canadian Coast Guard compliant) for helicopter operations
- Offered in turnkey condition following major 2020 technical refit
- Long-range cruising capability with 8,100nm range
Spécifications
| Prix demandé | EUR 7 900 000 (TVA intracommunautaire acquittée) |
| Longueur | 61,3 m |
| Chantier | 1973 (réaménagé 2020), Astilleros, Spain |
| Largeur | 9,4 m |
| Tirant d'eau | 3,8 m |
| Tonnage brut | 752 |
| Vitesse de croisière | 12 nœuds |
| Vitesse maximale | 16 nœuds |
| Pavillon | Panama |
| Position | West Mediterranean |
| Designer extérieur | Sparkman & Stephens |
| Designer d'intérieur | CTD Ltd. |
| Construction | Coque - Acier Superstructure - Acier / aluminium |
| Équipage | 18 |
| Invités | 22 |
| Cabines | 10 (7 × double, 2 × twin, 1 × simple, 3 × lits supplémentaires) |
| Moteurs | 2 × 1 125ch Caterpillar |
| Propulsion | Twin screw diesel yacht |
Vidéos
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
How to get into yachting
En savoir plus
Meet the makers: Silverlining Furniture
En savoir plus
Why TOSUN is the Benetti Oasis buyers can't ignore
En savoir plus
Monaco Grand Prix 2026: The ultimate superyacht experience
En savoir plus
EBYSHINE price reduction
En savoir plus
Sailing yacht PATEA sold
En savoir plus