NGONI Voilier à la vente
| Prix demandé | EUR 38 500 000 |
| Chantier | 2017 (reconstruite 2021, réaménagé 2022), Royal Huisman Shipyard, The Netherlands |
| Longueur | 58,2 m |
| Invités | 8 dans 4 cabine(s) |
Designed by Dubois Naval Architects with impeccable build quality by Royal Huisman Shipyard and interior styling by Rick Baker Ltd. NGONI was created for a knowledgeable sailing yachtsman who wanted a “fast and furious”, comfortable and luxurious, performance sailing yacht.
Description
Designed by Dubois Naval Architects with impeccable build quality by Royal Huisman Shipyard and interior styling by Rick Baker Ltd. NGONI was created for a knowledgeable sailing yachtsman who wanted a “fast and furious”, comfortable and luxurious, performance sailing yacht.
Royal Huisman Shipyard delivered superb quality build combining a host of innovative engineering solutions to optimize her slender and powerful design characteristics. The reverse sheer is immediately noticeable and a trademark of NGONI
Owner’s and guest accommodation is accessed via a curving staircase from the deckhouse top the guest lobby area. There is a day head in this lobby area opposite the base of the stairs. A superbly appointed twin guest cabin with spacious bathroom to port and a double guest cabin with centred queen berth and Japanese bath to starboard. Both staterooms feature high quality exotic veneers, marbles and resin finishes. Large rectangular ports offer natural lighting.
The owners’ suite, aft, includes a full beam stateroom with bespoke built in furniture, twin doors to a large bathroom aft with twin sinks, tub and a shower room. A king bed on centerline has a settee and vanity/bureau on either side. The suite includes a self contained private office forward to port and fully equipped glass enclosed gym to starboard. The owner’s areas can be accessed from forward or aft via a deck companionway.
NGONI is a most uniquely well designed and executed performance sailing yacht for a private and discerning owner. This said if additional guest accommodations are needed, there is a concept drawing from the builder at Royal Huisman offering a 4th guest cabin with bathroom in place of the gym area.
Voir tous les yachts à la vente
Principales caractéristiques
- Dubois naval architects
- Royal Huisman build
- Spectacular curved glass enclosed living space
- Expansive and uncluttered teak decks
- Lifting keel
- Exceptionally large technical and crew spaces
Spécifications
| Prix demandé | EUR 38 500 000 |
| Longueur | 58,2 m |
| Chantier | 2017 (reconstruite 2021, réaménagé 2022), Royal Huisman Shipyard, The Netherlands |
| Annexes | 1 x Williams 565 Tender Diesel Jet. 1 x Bombard commando C3 sports boat, 15HP, in recessed bow garage |
| Largeur | 9,5 m |
| Tirant d'eau min / max | 5,3 m/8,1 m |
| Déplacement | 353 tonnes |
| Vitesse de croisière | 12 nœuds |
| Vitesse maximale | 17 nœuds |
| Pavillon | United Kingdom |
| Position | West Mediterranean |
| Classe | Lloyd's Register (LR) +100A1, SSC, YACHT, MONO, G6, + LMC, UMS-LY3 |
| Designer extérieur | Dubois Naval Architects |
| Designer d'intérieur | Rick Baker/Paul Morgan |
| Construction | Coque - Aluminium Superstructure - Aluminium Pont - Teck |
| Équipage | 9 |
| Invités | 8 |
| Cabines | 4 (2 × double, 2 × twin) |
| Moteurs | 1 × 966ch MTU |
| Propulsion | Single screw diesel yacht |
Featured yachts
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
BEOWULF for sale
En savoir plus
SAYONARA price reduction
En savoir plus
30m EBYSHINE for sale
En savoir plus
Fast-track to ownership: New builds nearing completion
En savoir plus
ODYSSEY for sale
En savoir plus
Price reduction: COCOON
En savoir plus