OHANA Voilier à la vente
| Prix demandé | EUR 22 495 000 |
| Chantier | 2012 (réaménagé 2025), Fitzroy Yachts, New Zealand |
| Longueur | 49,7 m |
| Invités | 10 dans 5 cabine(s) |
The 50m custom-built high-performance sloop, OHANA, has been expertly maintained by her long-term, award-winning crew. She presents in immaculate condition.
Description
The 50m custom-built high-performance sloop, OHANA, has been expertly maintained by her long-term, award-winning crew. She presents in immaculate condition.
OHANA accommodates up to 12 guests across five luxurious cabins. The Master cabin, located on the lower deck aft, provides a private sanctuary which features a teak deck balcony, a dedicated office space and a spacious ensuite with a custom wardrobe system. The remaining guest accommodation comprises two double cabins and two twin cabins (with pullman berths), each with its own ensuite. She has further accommodation for a crew of up to eight.
When cruising at 12 knots, she offers an impressive range of 3,400nm. She reaches a maximum speed of 14 knots thanks to her 1,399Hp Caterpillar engine.
Voir tous les yachts à la vente
Principales caractéristiques
- High-performance sailing yacht with proven regatta history
- Bright and airy modern design by Dubois
- Recent, extensive refit, including major overhaul of engine and generators
Spécifications
| Prix demandé | EUR 22 495 000 |
| Longueur | 49,7 m |
| Chantier | 2012 (réaménagé 2025), Fitzroy Yachts, New Zealand |
| Largeur | 10 m |
| Tirant d'eau min / max | -/5,6 m |
| Déplacement | 372 tonnes |
| Vitesse de croisière | 12 nœuds |
| Vitesse maximale | 14 nœuds |
| Pavillon | Italy |
| Position | West Mediterranean |
| Classe | American Bureau of Shipping (ABS) +A1 Commercial Yachting Service +AMS, E |
| Designer extérieur | Dubois Naval Architects |
| Designer d'intérieur | TBC |
| Construction | Coque - Aluminium Superstructure - Aluminium |
| Équipage | 8 |
| Invités | 10 |
| Cabines | 5 (3 × double, 2 × twin) |
| Moteurs | 1 × 1 450ch |
| Propulsion | Twin screw diesel yacht |
Plans des ponts
Featured yachts
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
BEOWULF for sale
En savoir plus
SAYONARA price reduction
En savoir plus
30m EBYSHINE for sale
En savoir plus
Fast-track to ownership: New builds nearing completion
En savoir plus
ODYSSEY for sale
En savoir plus
Price reduction: COCOON
En savoir plus