SWAGGER Voilier à la vente
| Prix demandé | EUR 6 850 000 |
| Chantier | 2006 (réaménagé 2017), Holland Jachtbouw, The Netherlands |
| Longueur | 37 m |
| Invités | 7 dans 3 cabine(s) |
SWAGGER is a 37m (121.4ft) sailing yacht built in The Netherlands by Jachtbouw in conjunction with British Naval Architect Bill Dixon. She was delivered in 2006 and refitted in 2022. Consistently maintained and upgraded, SWAGGER is an exceptional yacht delivering fantastic and elegant sailing performance, coupled with a well thought out and considered layout, both on and below deck.
Description
SWAGGER is a 37m (121.4ft) sailing yacht built in The Netherlands by Jachtbouw in conjunction with British Naval Architect Bill Dixon. She was delivered in 2006 and refitted in 2022. Consistently maintained and upgraded, SWAGGER is an exceptional yacht delivering fantastic and elegant sailing performance, coupled with a well thought out and considered layout, both on and below deck.
She can accommodate seven guests in three cabins. Attention to the small details lay at the heart of this bespoke custom build, whereby no aspect of the design has been overlooked to ensure that she delivers from an operational standpoint for the most demanding of owners and crew.
Voir tous les yachts à la vente
Spécifications
| Prix demandé | EUR 6 850 000 |
| Longueur | 37 m |
| Chantier | 2006 (réaménagé 2017), Holland Jachtbouw, The Netherlands |
| Largeur | 8,2 m |
| Tirant d'eau min / max | -/4,3 m |
| Déplacement | 152 tonnes |
| Vitesse de croisière | 11 nœuds |
| Vitesse maximale | 12 nœuds |
| Pavillon | Jersey |
| Position | West Mediterranean |
| Classe | Lloyd's Register (LR) |
| Designer extérieur | Dixon Yacht Design |
| Designer d'intérieur | John Munford |
| Construction | Coque - Aluminium Superstructure - Aluminium Alustar Pont - Teck |
| Équipage | 5 |
| Invités | 7 |
| Cabines | 3 (1 × double, 2 × twin, 1 × lit supplémentaire) |
| Moteurs | 1 × 500ch Lugger |
Plans des ponts
Featured yachts
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
BEOWULF for sale
En savoir plus
SAYONARA price reduction
En savoir plus
30m EBYSHINE for sale
En savoir plus
Fast-track to ownership: New builds nearing completion
En savoir plus
ODYSSEY for sale
En savoir plus
Price reduction: COCOON
En savoir plus