VELOCITY Yacht à moteur à vendre
| Prix demandé | USD 28 500 000 |
| Chantier | 2020, Overmarine, Italy |
| Longueur | 54 m |
| Invités | 16 dans 7 cabine(s) |
VELOCITY is a 54 meter (177.2ft) yacht, built in aluminum by Overmarine in 2020. She is a Mangusta Gransport 54 models built to circumnavigate the globe with ease
Description
VELOCITY is a 54 meter (177.2ft) yacht, built in aluminum by Overmarine in 2020. She is a Mangusta Gransport 54 models built to circumnavigate the globe with ease
Her interior is configured to host 12 guests in six cabins. Her full beam master cabin is located on the main deck and features a starboard hydraulic balcony, lounge chairs, walk-in wardrobe, and a large en suite bathroom. Guests will find comfort in her two VIP cabins and two twin cabins, each with an en suite bathroom. There is one additional twin cabin for staff. The separate crew quarters can accommodate nine crewmembers
She cruises at 20 knots with a top speed of 29 knots, powered by four MTU 16V 2000 M96L’s. Her maximum range is an impressive 4,200nm. GOLDENEYE has been fitted with zero speed stabilizers which results in an enjoyable cruising experience for her guests.
Voir tous les yachts à la vente
Principales caractéristiques
- Built in 2020 by Overmarine
- Interior configured to host 12 guests in six cabins
- Crew quarters for a crew of nine
- Top speed of 29 knots and a cruising speed of 20 knots
- Maximum range of 4,200nm
Spécifications
| Prix demandé | USD 28 500 000 |
| Longueur | 54 m |
| Chantier | 2020, Overmarine, Italy |
| Largeur | 9 m |
| Tirant d'eau | 2,3 m |
| Tonnage brut | 497 |
| Vitesse de croisière | 22 nœuds |
| Vitesse maximale | 29 nœuds |
| Pavillon | Cayman Islands |
| Position | USA |
| Classe | RINA Services S.p.A. (RINA) + A1, MCA LY3 Compliant |
| Designer extérieur | Alberto Mancini |
| Designer d'intérieur | Overmarine |
| Construction | Coque - Aluminium Superstructure - Aluminium |
| Équipage | 9 |
| Invités | 16 |
| Cabines | 7 (3 × double, 4 × double / twin, 2 × lits supplémentaires) |
| Moteurs | 4 × 2 600ch MTU |
| Générateurs | 2 × Kohler |
| Propulsion | Quadruple screw diesel yacht |
Plans des ponts
Featured yachts
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
How to get into yachting
En savoir plus
Meet the makers: Silverlining Furniture
En savoir plus
Why TOSUN is the Benetti Oasis buyers can't ignore
En savoir plus
Monaco Grand Prix 2026: The ultimate superyacht experience
En savoir plus
EBYSHINE price reduction
En savoir plus
Sailing yacht PATEA sold
En savoir plus