RHINO Yacht à moteur à vendre
| Prix demandé | EUR 25 900 000 (TVA intracommunautaire acquittée) |
| Chantier | 2016 (réaménagé 2026), Benetti, Italy |
| Longueur | 54 m |
| Invités | 12 dans 6 cabine(s) |
Designed and built in steel and aluminium by Italian shipyard Benetti, this stunning motor yacht is an exceptional example in her class. RHINO recently underwent a comprehensive six-month refit masterpiece, from exterior restoration to luxurious interior redesign, every detail was refined to elevate both aesthetics and performance.
Description
Designed and built in steel and aluminium by Italian shipyard Benetti, this stunning motor yacht is an exceptional example in her class. RHINO recently underwent a comprehensive six-month refit masterpiece, from exterior restoration to luxurious interior redesign, every detail was refined to elevate both aesthetics and performance.
At 54 meters RHINO effortlessly incorporates style, space and elegance. Her exterior spaces are excellent for relaxation and sunbathing and her very generous sundeck is equipped with spa pool, and aft on the bridge deck is a superb alfresco dining experience area.
Her elegant interiors boast a new Agata bar, custom wine cellars, expanded living spaces and premium dining areas.
RHINO’s guest accommodation features 6 spacious and stylish cabins, including a substantial a full beam master cabin, for a total of 12 guests.
Completing the package are well thought-out garage and water sports facilities, including a side launched main tender, leaving the bathing platform with beach club for guests to exclusively enjoy.
Voir tous les yachts à la vente
Spécifications
| Prix demandé | EUR 25 900 000 (TVA intracommunautaire acquittée) |
| Longueur | 54 m |
| Chantier | 2016 (réaménagé 2026), Benetti, Italy |
| Largeur | 9,6 m |
| Tirant d'eau | 2,9 m |
| Tonnage brut | 709 |
| Vitesse de croisière | 12 nœuds |
| Vitesse maximale | 17 nœuds |
| Pavillon | Cayman Islands |
| Position | West Mediterranean |
| Classe | American Bureau of Shipping (ABS) |
| Designer extérieur | Benetti |
| Designer d'intérieur | Zuretti Design |
| Construction | Coque - Acier Superstructure - Aluminium Pont - Teck |
| Équipage | 11 |
| Invités | 12 |
| Cabines | 6 (5 × double, 1 × twin) |
| Moteurs | 2 × 2 365ch Caterpillar |
| Propulsion | Twin screw diesel yacht |
Plans des ponts
Featured yachts
Nous contacter et découvrir la différence Burgess dès aujourd'hui.
Avec des bureaux à travers le monde, vous trouverez toujours un courtier de Burgess disponible pour vous aider avec votre demande. Contactez-nous maintenant pour des conseils d'experts sur votre prochaine expérience en yacht de luxe.
À la vente
À la location 2
Editorial
A culinary journey at sea: The Burgess charter experience
En savoir plus
BEOWULF for sale
En savoir plus
SAYONARA price reduction
En savoir plus
30m EBYSHINE for sale
En savoir plus
Fast-track to ownership: New builds nearing completion
En savoir plus
ODYSSEY for sale
En savoir plus